Бършете ръцете му с мокри кърпи и често ги мийте
Снимка: Guliver / iSock
Пясъчниците, в които детето играе, бъкат от зарази, защото вътре често влизат бездомни кучета и котки, които разнасят паразити и болести.
За щастие, хлапетата рядко се заразяват по този начин, но е добре родителите да са запознати с инфекциите и с предпазването от тях.
Острици
Тези малки червейчета причиняват ентеробиоза - едно от най-честите паразитни детски заболявания. Остриците са с дължина 4-12 мм и попадането на техните яйца по ръцете и под ноктите на детето и поглъщането им води до опаразитяване. Пясъчникът е само едно от местата, където хлапето може да се зарази.
Вечер остриците изпълзяват навън и снасят яйцата си около ануса. Когато детето се чеше, те полепват по ръцете и с храната, която пипа, отново попадат в устата му.
Детето е неспокойно, капризно, чеше се, спи лошо. Може да се явяват болки в корема, липса на апетит, нощно напикаване ...
Снимка: Guliver / iSock
Диагнозата се поставя лесно с изследване.
Лечението е 5 дни.
Едноклетъчни паразити
Едноклетъчни паразити с форма на круша –Giardia lamblia, причиняват ламблиоза.
Те попадат в пясъчника с фекалиите на котки и кучета. Ако в пясъка има играчки, които детето лапа или слага в устата мръсните си ръце, то може да се зарази.
Най-често жертва стават малки деца във възрастта 1-5 години.
Заразата се проявява обикновено с диария и болки в корема, но може и да няма симптоми.
Токсоплазмоза
Болестта се причинява също от едноклетъчни паразити, които котката разнася. С изпражненията ѝ цистите попадат в пясъчника. Там те могат да оцелеят дълго – месеци наред.
Когато децата си играят с пясъка, цистите попадат по ръцете, а с мръсните ръце, при пипане на храна, и в устата.
Токсоплазмозата има различни форми. При много деца дори няма симптоми.
Хроничните форми протичат с леко повишена температура, лесна умора, намаляване на паметта, болки в мускулите и сърцето, увеличение на лимфните възли ...
Детето слабее и няма апетит.
Глисти
Най-дългите червеи от вида ascaridosis 15-40 см., причиняват болестта аскаридоза.
Децата са най-застрашени от опаразитяване, особено при игра в пясъчници, пръст и прах.
Снимка: Guliver / iSock
Те поглъщат яйцата на глисите със замърсените плодове и зеленчуци или се заразяват от мръсните си ръце.
В тънките черва от яйцата се излюпват ларви, които се придвижват чрез кръвния ток до черния дроб, оттам попадат в белия дроб, проникват през алвеолите в бронхите. Оттам с храчките те се поглъщат отново, за да се развият в тънките черва като възрастни глисти.
Два месеца след поглъщането на яйцата, в изпражненията на детето вече се отделят яйца от попадналите в червата глисти. Там те живеят около 2 години, след което сами излизат с изпражненията навън.
В началото, заради паразита, реакцията е алергична.
Дето е вяло, температурата му се повишава, има болки ставите и мускулите, може черният дроб и слезката да се увеличат.
Първи се явяват оплаквания от страна та храносмилателната система – липса или засилен апетит, болки в корема, запек ... .
Червеи - токсокари
Дългите 4-18 см. червеи -токсокари причиняват токсокароза. Те живеят в тънките черва на кучето. А оттам с фекалиите попадат в почвата и пясъчниците.
Най-голям риск от зараза има при 3-5-годишните деца.
Болестта протича хронично като в определени периоди се обостря.
А проявите ѝ са най-различни в зависимост от това, в кой орган са навлезли паразитите – бронхити, бронхопневмонии, подуване на лимфни възли ...
Лечението е с противопаразитни лекарства.
Как да предпазим детето
Съветите да не оставяме детето да играе в пясъчника, едва ли ще харесат на родителите. На първо място, защото хлапетата обожават да играят на пясъка.
В повечето детски градини пясъчниците са покрити с мушами, за да се запазят от намокряне и от скитащи, бездомни животни.
На обществени места това не се прави.
Така че е добре родителите да бдят край пясъчника и често да бършат ръцете на малките палавници с мокри кърпи.
А още по добре да ги мият с вода и сапун. И да ги дезинфектират както намерят за добре.
Да не дават храна, която детето да консумира, докато играе в пясъка и преди да си е измило старателно ръцете, да не сяда на масата.
Източник: deti.mail.ru, адаптация Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари